{left_nav-faculty}

A-Z Faculty Directory

If you would like to browse by teaching subject, please use the links on the left side of the page. To browse by administration, counseling, and support visit our Main Office page.

A

Ahrens, Vicki
Athletics Assistant

Akre, Brian
Teacher

Alarcon, Courtney
Teacher

Allen, Nicola
Cafeteria Manager

Ambriz, Jesus
Custodian

Anderson, Michael
Athletic Director and Teacher

Andrini, Nicolette
Spanish

Aplin, Judson
Custodian

Arciniega, Alexandria
Teacher

Arrowood, Kristin
Teacher

Atkinson, Carol
Librarian

Atkinson, Erin
Teacher

Avila, Paola
Photo Copy Technician

B

Baer, Gary
Teacher

Baldwin, Katie
Strategies Aide

Barainca, Marly
Assistant Principal

Barron, Maureen
Teacher

Bayarddevolo-Fine, Valerie
IBDP Coordinator

Biale, Randy
Bookkeeper

Biggins, Matt
Department Leader

Biondo, Shawn
Head Groundskeeper

Bishop, Morgan
Teacher

Blomquist, Scott
Department Leader

Brooke, Mary
Library Assistant

Burks, Debi
Curriculum Assistant

C

Calderon-Saldana, Juan
SPIF - GEAR UP

Cann, Susanne
Teacher

Casci, Melissa
Teacher

Chagolla, SanJuana
Custodian

Chandler, Alecia
Teacher

Chen, Wu "Karen"
Strategies Aide

Coley, Chad
Teacher

Coli, Dustin
Teacher

Cooper, Kaitlyn
Teacher

Culver, Ed
Custodian

Curtis, Heather
Dean of Students

D

Danielsen, Erin
Department Leader & IB Counselor

D'Ault, Douglas
English

Day, Patricia
Clinical Aide

De Michieli, Lino
Teacher

Diamond, Eric
School Police

Dierenga, Genevieve
Teacher

Doss, Donna
Deaf/Hard of Hearing Interpreter

Dunlap, Joanna
Deaf/Hard of Hearing Interpreter

E

Eason, Christie
Teacher

Eldridge, Tawna
IBMYP Coordinator & Teacher

Elmore, Jennifer
Teacher

Erickson, David
Sophmore Counselor

F

Farigoule, Marie
Teacher

Felling, Wendy
CTE Photography

Flores, Rene
Teacher

Fultz, Olivia
Custodian

G

Galt, Nancy
Teacher

Gibbons, Kimberly
Department Leader

Girdwood, Tracy
Teacher

Glock, Joni
Deaf/Hard of Hearing Note Taker

Goforth, Margie
Attendance Clerk

Grange, Scott
Dean of Intervention

Gray, Jennifer
MSG JROTC Instructor

Griffin, Cindy
Teacher

Grimm, Carl
Assistant Groundskeeper

H

Heglund, Nichole
Teacher

Herbst, Monique
CLS Aide

Hicks, Sheryl
Gear Up Counselor

Hill, Ryan
Teacher

Hopper, Kimberly
Deaf/Hard of Hearing Note Taker

Hudson, Scott
Teacher

I

Ingle, Ashely
Teacher

Iratcabal, Michael
LTC JROTC Leader

J

Jackson, Terika
CLS Aide

Jensen, Robert
Teacher

Johnson, Vince
Teacher

Joshi, Rahul
Teacher

K

Kennedy, Erika
ELL

Keuscher, Leah
Principal

L

Lachelli, Kien
Teacher

Laramore, Karen
Teacher

Lazzari, Andrea
Teacher

Lebalch, Ashley
Teacher

Lienau, Jennifer
Department Leader

Lienau, Philip
Site Facilities Coordinator

Little, Heather
Teacher

M

Maddox, Stacy
Teacher

Madeiros, Jamie
JAG Teacher

Malcolm, Ron
Department Leader

Maldonado, Erica
Speech Pathologist

Martinez, Jesus
Custodian

Martino, John
Teacher

McCann, Casey
Junior Counselor

McKinney, Elizabeth
Teacher

McMurtry, Shawn
CTE Computers

Messier, Dianne
CTE Computers

Miller, Krista "KC"
Freshmen Counselor

Moore, Rodger
Teacher

Morrison, Nicole
Teacher

Mucklow, Dylan
Teacher

Munson, Robert
Teacher

N

Nakashima, Mike
Assistant Principal

Nielsen, Kurt
Teacher

Nigro, John
Teacher

O

Odom, Colleen
Psychologist

O'Neil, Ben
CLS Aide

Ozuna, Daniel
Family Graduation Advocate (FGA)

P

Peachay, Adriana
Teacher

Phillips, Johnathan
Teacher

Pippin, Amanda
Teacher

Puentes, Graciela
Bilingual Clerk

Pulido, Juan
Campus Supervisor

R

Ramirez-Cruz, Araceli
Discipline Assistant

Ray, Hillary
Teacher

Real-Zepeda, Marco
Teacher

Reese, Wendy
Department Leader

Reid, Wes
Department Leader

Reyes, Alejandra
Career Center Tech

Rhinehart, Robert
Custodian

Rosenberg, Rebecca
Teacher

Ross, Jessie
Teacher

Russell, Todd
Senior Counselor

Ruyak, Janet
School Nurse

S

Sargent, Kevin
Teacher

Sargent, Joyce
Teacher

Scarselli-Hendrix, David
Teacher

Semel, Monica
Teacher

Shively, Judy
Registrar

Shivers, Andrew
Teacher

Skelton, Charlene
Teacher

Smith, Stacy
Teacher

Speth, Don
Teacher

Stokely, Neil
Teacher

Sturtevant, Michael
Teacher

Swigart, Ray
Department Leader

T

Thomas, Don
Maintenance Technician

Thompson, Sarah
Teacher

Trook, Rebecca
CLS Aide

U

Ubando, Mary Jane
Teacher

V

Vanecek, Erika
CTE - Plato/Alt Ed

Vaughan, Derek
Teacher

Velasquez, Maria
Lead Custodian

Vellis, Jill
CLS Aide

Verdin-Lopez, Luz
IBCP Coordinator & Teacher

W

Walsh, Charlie
Assistant Principal

Watson, Kristie
Deaf/Hard of Hearing Interpreter

Weir, Millicent
Teacher

Wells, Chris
Teacher

Westwood, Wendy
Strategies Aide

Whitehead, Sheryl
Teacher

Wirshing, Jenna
Teacher

Wissel, Kristine
Teacher

Woodside, Tim
Teacher

Wyatt, Brian
JROTC Instructor

Y

Yoelin, Shannon
Principal's Assistant

Young, James
Teacher